Øltype: Imperial Stout
Alkohol: 8,9% vol. (33 cl. flaske)
Forhandler: Bestofbeers.dk, 35 kr.
Bedømmelse: 4 ud af 5 kapsler.

Udseende 
Helt sort imperial stout med et fint lag skum med en lækker cremet farvet.
Duft
Det er de ristede noter der præger denne imperial stout: kaffe, mørk chokolade og en let sødme.
Smag
Det er en rigtig klæbrig satan (det må jeg godt sige). Den klistrer både til tænderne og læberne, men når det så er sagt, er det en øl med megen sødme af både lakrids og chokolade. Øllet er en anelse bitter, men det stammer sikkert fra de tre humletyper, der er tilsat og det giver øllen god balance.
Karboneringen er ganske behagelige. Den prikker lidt i ganen og på tungen og så forsvinder den lige så stille.  Eftersmagen er lang og vedvarende.

 

Konklusion

Det er en god øl på anstændige 8,9% og alkoholen ligger og putter sig godt i øllet. Men hvor ligger denne gudeløse imperial stout så på Øl-Novicernes kapselskala? Der er smag i øllet, det står ikke til forhandling, men jeg synes den er for klæbrig og for sød til, at jeg vil give den topkarakter. Der er tilsat demerara sukker, sort sirup og rosinsirup.

4 ud af 5 kapsler.

4kapsel

 

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: