Øltype: Brown Ale
Alkohol: 6% vol. (33 cl.)
Forhandler: Dagli’Brugsen Nørhalne
Bedømmelse: 3 ud af 5 kapsler.

Contains English review.

Dagli’Brugsen i Nørhalne har et overraskende godt udvalg af øl. Svend fra det hedengangne Ølkonsortiet har fået en stilling i Dagli’Brugsen Nørhalne. Det er så Svend, der sørger for det pæne udvalg af øl. Hvor der særligt er fokus på amerikanske øl fra Rogue Ales og øl fra danske Mikkeller i disse tider.

Duft
Hazelnut Brown Nectar er en brown ale brygget med hasselnødde nektar og det kan jeg i den grad dufte. Øllen dufter af hasselnødder, chokolade og karamel. Men det er som om det hele bliver lige en tand for sødt.

SAMSUNG CSC

Smag
Hazelnut Brown Nectar smager af hasselnøddesirup og vand med brus. Kan godt være at jeg hård ved øllen, men jeg bryder mig ikke synderligt om den.
Den bliver for sød, og så er mængde af kulsyre for meget. Det bruser og suser. Øllen føles tilmed vandet.
Jeg ikke udpræget glad for øllens smag af hasselnødder, jeg havde håbet på den smagte mere af Nutella, men det sker bare ikke.
Eftersmagen er dog en anelse ristet, dog uden at være pragende.

Konklusion
Ikke lige min kop the. Decideret kedelige er den ikke, men den smager lidt for meget af sirup og hasselnøddeekstrat. Kulsyren er for aggressiv, og den giver mig faktisk ondt i maven.

3 ud af 5 kapsler.

Beer Style: Brown Ale
ABV: 6% (33 cl.)
Bottle Shop: Dagli’Brugsen Nørhalne
Rating: 3 out of 5 bottle caps.

The aroma
Hazelnut Brown Nectar has an aroma of hazelnuts. It also smells of chocolate and caramel.

SAMSUNG CSC

The taste
Rogue Ales have brewed quite the average Brown Ale. It is better than Newcastle Brown Ale, but it is not much.
Hazelnut Brown Nectar feels like drinking a club soda with a taste of syrupy taste of hazelnut, water and too much carbonation.

The conclusion
The combination of too much carbonation, hazelnut nectar and boredom doesn’t make a great beer.

3 out of 5 bottle caps.

øl3

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: