Øltype: Pilsner
Alkohol: 5,2% vol. (33 cl. dåse)
Forhandler: Bestofbeers.dk, 35 kr.
Bedømmelse: 3,50 ud af 5 kapsler.

Omnipollo brygger sære, vilde og sjove øl. Omnipollo brygger øl med blåbær cheesecake, chokolade, slush ice og alle mulige vilde frugter. Kun fantasien sætter grænser. Derfor er det også spændende om Omnipollo kan brygge en helt almindelig tyskinspireret pilsner.

Udseende
Devin er en korngul ufiltreret pilsner med tæt og cremet hvidt skum.

Duft
Devin dufter ikke af særlig meget udover humle. Humlen er fremtrædende, og dufter dejlig bittert.

Smag
Devin (The Dude) som er opkaldt efter den amerikanske rapper Devin The Dude, smager faktisk lidt som en Thy Pilsner. Devin smager har dog en lidt sødere maltet smag lidt ala Tuborg. Eftersmag er heldigvis langt fra Tuborg og dejligt bitter.

Konklusion
Devin slår ikke benene væk under mig. Det er en ganske behagelig pilsner med en god bitterhed i duften og eftersmagen. Devin er nem og læskende at drikke.
35 kroner er måske lige 10 kr. for meget at forlange for øllen. Havde den kostet det mindre, ville Devin havde scoret ½ kapsel mere. Devin får:

3,50 ud af 5 kapsler.


Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: