Øltype: American Barley Wine
Alkohol: 11,3% vol. (33 cl dåse)
Forhandler: Ølkassen.dk, 71 kr. (udsolgt)
Bedømmelse: 4 ud af 5 kapsler.

Jeg vil også være en del af #barleywember i år, og mit bidrag er denne American Barely Wine fra hollandske Brouwerij Frontaal. Øllen har ligget på Cognac og Heaven Hill Bourbon fade, og holder 11,3% alkohol.

Duft
Rhondensian dufter lækkert af kaffe og mørk chokolade. Det er duft der river lidt i næsen, men på den gode måde.


Smag
Dykker du ned i øllen, ja så dukker et væld nuancer op: mørke bær, kaffe, chokolade, ristet malt, mørk sirup. Mundfylden er fyldig og smyger sig om tungen og klistrer let til læberne. Eftersmagen er varmende, som bibringes af cognac og bourbonfadet.

Konklusion
Jeg havde på en eller anden måde forventet mig mere af Rhondensian BA 2020 Vol. II. Ikke dermed sagt, at den ikke smager godt, for det gør den, men jeg havde bare forventet mig flere nuancer, end mørke og alkohol.

4,00 ud af 5 kapsler.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: