Øltype: Imperial Stout
Alkohol: 16,6% vol. (33 cl flaske)
Forhandler: Whisky.dk, 119 kr.
Bedømmelse: 4,75 ud af 5 kapsler.
Efter at have anmeldt Zebra I og III og virkelig nydt, at drikke dem begge, måtte jeg købe resten af serien også.
Serien fandt jeg på Whisky.dk, som har et stort udvalg af whisky og øl.
Find øllene fra Hoppy People her
Zebra II er brygget med vaniljebønner fra Uganda og holder, ligesom sine brødre, 16,6% alkohol.
Udseende
Selvom jeg har drukket et par stykker fra denne serie, er det første gang jeg lægger mærke til, at Hoppy People skriver at øllen er en lavt karboneret øl. Dette giver også mening for øllen, besidder intet kulsyre.
Zebra II fremstår mest af alt som en tyk, sort og kraftig portvin i glasset.

Duft
En klar aroma af vanilje møder min næse. Og så lige en duft af bourbon, kokos, chokolade og ren velbehag.
Smag
Zebra II har en blød og fyldig mundfylde. Den er simpelthen så behagelig at drikke. Øllen har en smag af vanilje og chokolade. Dertil en smag af ristet malt, karamel, blommer og rosiner.
Konklusion
Zebra II er en lækker øl. Dejlig duft og smag af vanilje og så lige også chokolade, blommer og kokos. Det bliver spændende at smage Zebra IV, der er blend mellem II og III, altså hvor vanilje og kokos møder hinanden.

Skriv en kommentar