Øltype: Imperial New England IPA
Alkohol: 8,7% vol. (44 cl. dåse)
Forhandler: Bestofbeers.dk, 60 kr.
Bedømmelse: 4,25 ud af 5 kapsler.

Stærk juice
Northern Monk har sammen med de to amerikanske bryggerier Other Half og Equilibrium brygget Omega Vortex med illustration af Tankpetrol. Omega Vortex er en Imperial New England IPA på 8,7% vol. med en Untappd-rating på 4,31.

Udseende
Omega Vortex har en flot orange farve. Øllet er uklart og med et hvidt skum. Etiketten er flot udsmykket, og skal igen op og pryde mit køleskab.

Duft
Omega Vortex dufter tungt af tropiske frugter. Alkoholen kan ligeledes duftes, samt en snert af lakrids.

Smag
Omega Vortex har en lækker og fyldig mundfylde. Kulsyre spiller forrest på tungen, og eftersmagen føles en anelse vandet trods øllens heftige smag af alkohol.
Omega Vortex smager af ananas, appelsin og mango. Bitterheden i eftersmagen er faktisk ret fremtrædende, selvom det er en New England IPA.

Konklusion
Northern Monk, Other Half og Equilibrium har brygget stærk juice. En juice med en heftig smag af alkohol, tropiske frugter og en subtil bitterhed. Det er trods en boozy øl, også en letdrikkelig øl. Derfor får Omega Vortex:

4,25 ud af 5 kapsler.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: